klasa

Co 5b czyta w maju?

31 maja 2022 r. 

Mull Brandon, Baśniobór, tłum. R. Lisowski, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2022.

Anita z klasy V b poleca tę książkę koleżance ze szkolnej ławki, Zosi.

Baśniobór to bardzo ciekawa seria książek napisanych przez Brandona Mulla. Opowiada o rodzeństwie, które przyjeżdża do swoich tajemniczych dziadków. Jednak dziadek Sorenson ma inne plany. Kendra odkrywa jego sekret, który, jak się okazało, i tak miał być ujawniony. Dziewczyna dzięki swojemu bratu, Sethowi, spostrzega, że latające w wielkim ogrodzie piękne motyle, ważki i kolibry to wróżki. A cała posiadłość Sorensonów to olbrzymi rezerwat dla magicznych stworzeń. Nadchodzi jednak Noc Kupały i wszystkie stwory, te dobre i te złe, mogą przekroczyć granicę …

Dzięki tej książce można się oderwać od rzeczywistości, latem położyć się na trawie i wyobrazić sobie, że dookoła biegają weseli satyrzy i piękne driady. Jesienią, gdy pada, można popatrzeć przez okno i obserwować groźne smoki. Bardzo polecam tę serię.

Baśniobór
Anita
dzieci
zaczytane
jezioro

Stanecka Zofia, Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado, Wydawnictwo Kropka, Warszawa 2021.

Wiktoria z klasy V b poleca tę książkę Michałowi, koledze z klasy, który lubi zwierzęta i opiekuje się nimi.

Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado to książka o wspaniałym psie, który ma szczęście w życiu. Tytułowa Lotta naprawdę istnieje, a stworzona opowieść jest prezentem na urodziny tej piesy. Lotta nazywana jest również Principiessą, gdyż podczas snu tak krzyżuje łapy, że wygląda jak księżniczka. Zainteresowały mnie przygody bohaterki i to, że gdy nabroiła, udawała, że nie jest winna, a mama (Miśka i Zośki – narratorki) wybaczała jej z powodu jej słodkich psich oczu. Jako czytelnicy uczestniczymy w życiu pewnej rodziny i uczymy się wraz z nią opiekować adoptowanym pieskiem. Bardzo polecam tę książkę mojemu koledze i wszystkim, którzy mają psa lub pragną zaopiekować się czworonożnym przyjacielem.   

Lotta
pies
przyjaźń
psy
psi świat
Wiktoria
śpioch
przemyślenia

Nilsson Per, Zakochałem się w Milenie, tłum. M. Rey – Radlińska, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2016.

Zosia z klasy V b poleca książkę Zuzi i wszystkim zakochanym.

Zakochałem się w Milenie to książka idealna dla czytelnika szukającego opowieści o chłopcu, który się zakochał, ale wybranka go nie zauważa. Dawid robi wszystko, aby dziewczyna zwróciła na niego uwagę. Bohater jest tak zdeterminowany, że postanawia zrobić z siebie niedorajdę. Założył ubrania na lewą stronę, a nie było to łatwe. Gdy miał już iść do Mileny, pani Inger go zauważyła i musiał się przebrać, więc wspaniały plan nie wypalił. Chłopiec nie potrafi również skoncentrować się na grze i wszystkie podania kierowane w jego stronę zostają przepuszczone. Bohater myślami był przy swojej ukochanej Milenie. Książkę bardzo polecam, jest ciekawa i zaskakująca.

Milena
przyjaciele
uczennice
Zosia

Nilsson Per, Na zawsze Milena, tłum. M. Rey – Radlińska, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2019.

Zuzanna z klasy V b poleca tę książkę Zosi, koleżance z klasy.

Na zawsze Milena to pierwsza część wspaniałej serii książek o miłosnych przygodach Dawida (głównego bohatera) i jego dziewczyny, Mileny. Pewnego dnia Milena przestaje zauważać, wręcz unika Dawida. Opuszcza stolik, przy którym wspólnie jedli obiad. Podczas przerw chowa się w gronie koleżanek, a po lekcjach po prostu znika. Chłopiec nie potrafi do niej dotrzeć. Milena zachowuje się, jakby go nie widziała ani nie słyszała, jakby dla niej nie istniał. Co się stało? Dlaczego jego idealna dziewczyna tak się zmieniła? Czy miłość zawsze kiedyś się kończy? Bo przecież jego rodzice się rozwiedli. Czy skończyła się miłość taty czy tylko mamy? Zachęcam do poznania opowiadania o chłopcu, który wie, jak długo trwa miłość.

Na zawsze Milena
boisko
Zuza
Zuzanna
okładka