wszyscy czytają

Co 8a czyta w maju?

31 maja 2022 r. 

Ćwiek Monika, Nela i skarby Karaibów, Burda Publishing Polska, Warszawa 2018.

Hania z klasy 8 a poleca tę książkę czytelnikom pragnącym poznać najdalsze zakątki świata.

Nela mała reporterka to seria książek, pisanych początkowo przez ośmiolatkę, a z biegiem lat – nastolatkę. Są to wspaniałe publikacje, które zabierają nas w niezwykłą podróż dookoła świata. Młoda autorka zamieszcza w nich swoje zapiski, mapy, rysunki i fotografie z podróży. Piękne zdjęcia zaświadczają często o odwadze dziewczynki. Książki Neli budzą ciekawość i pozwalają odkryć różne zakątki globu. Mnie najbardziej zainteresowały Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane oraz Nela i skarby Karaibów. W pierwszej z wymienionych książek dziewczynka przedstawia swoją podróż do Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Nela poznaje nowe miejsca, nieznanych sobie dotąd ludzi oraz ich tradycje. Dowiedziałam się podczas lektury również o istnieniu kolorowych jezior, poznałam rejon występowania największych żółwi na świecie. W kolejnej książce zgłębiałam tajemnice Karaibów – te na lądzie i te ukryte pod wodą, dotarłam z autorką do miejsc zamieszkanych dawniej przez piratów. Dzięki książkom napisanym przez Nelę wiem, dlaczego flamingi są różowe, a żaby tracą   trujący jad, gdy są trzymane w niewoli. Podoba mi się, że relacja z każdej przygody kończy się zabawnym spostrzeżeniem. Czy w namiocie, czy pod chmurką, i tak będziesz spać z jaszczurką – czytamy w jednym z rozdziałów. Zachęcam do podróżowania z Nelą, małą reporterką.

Nela
przyroda
mapa
czaszka
uczennica
uczennice
mapa

Rowling J.K., Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, tłum. J. Lipińska, A. Polkowski, Media Rodzina, Poznań 2017.

Martynka z klasy 8 a poleca książkę koleżankom i kolegom oraz wszystkim wielbicielom twórczości J.K. Rowling.

Ostatnio miałam przyjemność przeczytać leksykon Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć J.K. Rowling. Jest to dodatek do serii o Harrym Potterze, jeden z trzech podręczników Hogwartu. Newt Skamander, fikcyjny bohater, wyznaczony przez J.K. Rowling na autora tego zbioru wiedzy, urodził się w 1897 roku. Pod wpływem matki zaczął interesować się magicznymi stworzeniami. W książce przedstawia magiczne zwierzęta, a także sposoby na ich odnalezienie. W zbiorze odnajdziemy opisy około dziewięćdziesięciu fantastycznych zwierząt. Według mnie najciekawszymi stworzeniami są bazyliszek, feniks oraz hipogryf. Miłośnicy serii o Harrym Potterze na pewno kojarzą te zwierzęta, a dzięki temu leksykonowi będą mogli poznać je jeszcze lepiej. Podoba mi się, że po przeczytaniu tej  książki możemy dowiedzieć się, czym jest magiczne zwierzę i dlaczego  magizoologia jest bardzo ważna. Wygląd książki także przyciąga uwagę: jej okładka ma kolor butelkowej zieleni zestawionej ze złotymi dodatkami, a jej wnętrze zdobią piękne ilustracje, co na pewno spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym czytelnikom. Publikacja ma zaledwie sto pięćdziesiąt stron, więc jest idealna na miły wieczór przy herbacie dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat magii. Z przyjemnością ją polecam. Przeczytałam tę książkę w ciągu jednego dnia i na pewno sięgnę po nią jeszcze wiele razy.

Fantastyczne zwierzęta
okładka

Prusinowska Edyta, Opowiem o tobie gwiazdom, Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2021.

Sara z klasy 8 a poleca tę książkę swojej przyjaciółce, Monice.

Opowiem o tobie gwiazdom to debiutancka książka Edyty Prusinowskiej. Autorka jest blogerką, której zainteresowania związane są z modą, urodą oraz stylem życia. Jej blog i kanał na YouTubie śledzi kilkanaście tysięcy osób. Pisarka już planuje wydanie kolejnego dzieła.

Powieść Opowiem o tobie gwiazdom prezentuje siłę międzyludzkich relacji. Wywnioskować z niej możemy, że przyjaźń i miłość są dla nas zarówno najpiękniejszymi, jak i najsmutniejszymi doświadczeniami, a te przyjemne i te przepełnione goryczą doznania zostają z nami już na zawsze. Astrid, bohaterka książki, doznała w tym samym czasie negatywnych i pozytywnych emocji. Tracąc siostrę, która była jej słońcem, poznała Plutona. On oraz Takashi postanowili być towarzyszami bohaterki podczas jej spontanicznego wyjazdu z miasta, które znienawidziła po śmierci siostry. Ta książka wyzwoliła we mnie wulkan emocji, choć na początku miałam mieszane uczucia. Gdy czułam, że dany wątek staje się nudny, kolejne zdania zaskakiwały mnie pozytywnie. Myślę, że mogę porównać to do iskierki, która tliła się, lekko przygasając, aby następnie wywołać spory ogień. Wydawać się może, że książka przeznaczona jest jedynie dla młodzieży, ale to zdecydowanie złudna myśl. Bohaterowie połączeni są naprawdę silnymi emocjami, a mimo to różnica między nimi jest ciągle duża. Astrid nie interesują naukowe wyjaśnienia Takashiego, natomiast Pluton jest bardziej otwarty na nowe i irracjonalne pomysły. Odniosłam wrażenie, że książka przekonuje nas do zaakceptowania odmienności innego człowieka. Pluton jest chłopcem, którego dzieciństwo minęło pośród szpitalnych ścian i lekarzy próbujących go wyleczyć. Astrid i Takashi nie traktowali jednak przyjaciela wyjątkowo – wręcz przeciwnie! Pomagali mu w zrealizowaniu planów z jego listy, dopisywali nawet do niej własne pomysły.

W mojej opinii powieść ta jest zdecydowanie godna polecenia. Napisana została poprawną polszczyzną, a jej akcja wciąga czytelnika do swojego świata.

Opowiem o Tobie gwiazdom