szkoła

Co 8a i 7d czytają w maju?

31 maja 2022 r. 

Rowling J.K., Baśnie barda Beedle’a, tłum. A. Polkowski, Media Rodzina, Poznań 2020.

Natalia z klasy 8 a poleca tę książkę wszystkim fanom Harry’ego Pottera, a szczególnie koleżance, Milenie, która uwielbia twórczość J.K. Rowling i świat czarodziejów.

Niedawno postanowiłam ponownie zagłębić się w uniwersum Harry’ego Pottera i zakupiłam książkę pod tytułem Baśnie barda Beedle’a autorstwa J.K. Rowling.

Ten zbiór opowiadań dla młodych czarodziejów i czarownic można uznać za angielski odpowiednik baśni braci Grimm czy utworów H. Ch. Andersena. Każda baśń zawiera pouczenie, przydatne nie tylko czarodziejom, ale także nam, mugolom. Podsumowania treści każdego z pięciu utworów dokonuje Albus Dumbledore, dyrektor Hogwartu. Moją uwagę zwróciła Fontanna Szczęśliwego Losu dotycząca przeprawy przez magiczny ogród oraz Opowieść o trzech braciach, którą możecie znać z siódmej części Harry’ego Pottera. Książka jest przepięknie ilustrowana, a każdy utwór jest wyróżniony odrębną stroną tytułową. Opowiadania są krótkie i szybko się je czyta.

Według mnie książka jest niezwykłym dopełnieniem świata czarodziejów. Z całego serca polecam ją wielbicielom serii o magicznym świecie Harry’ego Pottera i jego przyjaciół.

Baśnie Barda Beedle'a
Natalia

Tolkien J.R.R., Dzieci Húrina, tłum. A. Sylwanowicz „Evermind”, Prószyński i S – ka, Warszawa 2018.

Kuba z klasy 7 d poleca książkę koledze, Krzysztofowi, oraz wszystkim wielbicielom utworów fantasy.

Tolkien to jeden z moich ulubionych autorów powieści fantasy. Zafascynowany światem Hobbita, sięgnąłem po trylogię Władca Pierścieni. Teraz zakończyłem czytanie Dzieci Húrina i właśnie tę książkę chciałbym polecić każdemu wielbicielowi utworów fantasy.

Akcja tej powieści toczy się na terenie Śródziemia, 6500 lat przed zdarzeniami przedstawionymi w trylogii autorstwa Johna Ronalda Reula Tolkiena. Głównym bohaterem jest Turin, syn Húrina i Morweny, który z nielicznymi ludźmi, elfami i krasnoludami walczy z Morghotem próbującym zawładnąć całą krainą. Nieprawdopodobne przygody, dramatyczne zwroty akcji, podstęp, zdrada, a zarazem prawdziwe męstwo walczących z wrogiem zachęcają do czytania. Do śledzenia losów bohaterów skłania ciekawość – czy przyjaźń, braterstwo i odwaga wystarczą do pokonania przeszkód? Czy rzucona przez Czarnego Władcę klątwa będzie miała wpływ na przyszłość obrońców?

Zaimponowała mi umiejętność przewidywania przez Turina zamierzeń wroga. Dzięki niej plany nieprzyjaciół  były często niweczone. Bohater, stojąc na czele banitów, prowadził skutecznie walkę podjazdową z orkami, przez długi czas blokując im dostęp do krainy elfów – Doriathu.

Cieszę się, że Christopher Tolkien, syn pisarza, zebrał i uporządkował pozostawione przez swojego ojca materiały oraz zredagował spójny tekst – Dzieci Húrina. Dzieło J. R. R. Tolkiena ukazało się po raz pierwszy w tej postaci trzydzieści lat po śmierci jego autora.

Polecam tę fascynującą opowieść każdemu miłośnikowi twórczości Tolkiena, ale i tym, którzy nie mieli jeszcze przyjemności zagłębić się w świecie fantasy. Jestem przekonany, że filmowe adaptacje dzieł pisarza są jedynie drogą prowadzącą do literatury.

Barnhill Kelly, Syn wiedźmy, tłum. Ł. Małecki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019.

Oliwka z klasy 8 a poleca książkę wielbicielom Dziewczynki, która wypiła księżyc.

Historia opowiada o tytułowym synu wiedźmy, Nedzie, oraz o jego niedawno poznanej towarzyszce, córce Króla Zbójców, Ainie. Akcja książki jest burzliwa, wiele się dzieje, tarapaty gonią tarapaty, magia bez ustanku próbuje mącić w wydarzeniach, a dwoje przyjaciół stara się odnaleźć w coraz to nowych sytuacjach. Nie było chwili, w której odczuwałabym jakiekolwiek znużenie tą historią.

Autorka posługuje się pięknym słownictwem, idealnie oddającym nastrój powieści. Kelly Barnhill stworzyła klimat i świat, od których nie można się oderwać. Jest baśniowo, zagadkowo oraz bardzo niebezpiecznie.

Pisarce udało się również przekazać wartości ważne w życiu każdego człowieka.

Syn wiedźmy to wspaniała, pełna pomysłów i mądrości książka, która na pewno zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. To pełna ciepła opowieść o przyjaźni, ale też o stracie i śmierci. Chwyta za serce i zapada w pamięć. Bardzo polecam tę książkę, była to powieść, przy której miło spędziłam czas.

książka
marzenia

Jimenez Abby, To tylko przyjaciel, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2020.

Oliwia z klasy 8 a poleca tę książkę wszystkim miłośnikom literatury pięknej, a w szczególności Adzie, ponieważ jest to jej ulubiony gatunek literacki.

Ostatnio Ada powiedziała mi, że poszukuje książki godnej uwagi. Myślę, że ten utwór bardzo by się jej spodobał, ponieważ jest wciągający, chwyta za serce oraz ma wzruszające zakończenie. Książka Abby Jimenez To tylko przyjaciel jest przepiękną opowieścią o uczeniu się akceptowania swoich uczuć. Zachwyca zabawnymi i niepowtarzalnymi przygodami bohaterów. Kristen, główna bohaterka, prowadzi własną firmę, ma chłopaka, Tylera. Jednak związek na odległość nie służy im zbyt dobrze. Gdy Kristen pomaga w przygotowaniach do ślubu swojej najlepszej przyjaciółce, poznaje drużbę pana młodego. Dziewczyna rozpoznaje w nim kierowcę, z którym miała wcześniej stłuczkę samochodem, obydwoje siebie nienawidzą, lecz coś ich do siebie ciągnie. Utwór zaskoczył mnie swoją treścią oraz tym, że do każdego rozdziału jest podany tytuł piosenki, a na końcu książki znajduje się spis tych wszystkich utworów muzycznych. Według mnie ta książka idealnie ilustruje dzieje przypadkowej, niespodziewanej miłości. Polecam ją Adzie i wszystkim czytelnikom oraz zachęcam do poznania pozostałych dzieł tej autorki.