klasa czytelników

Co 6b i 8d czytają w październiku 2022?

14 października 2022 r. 

Russel Rachel Renee, Dzienniki Nikki. Królowa Dramatu, tłum. J. Prussak, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2017.

Chciałabym polecić Dzienniki Nikki. Królową Dramatu młodym czytelniczkom lubiącym książki o tematyce szkolnej.

W dziewiątym tomie przygód Nikki musi zmierzyć się ze swoim największym wrogiem, McKenzie Hollister, która przejmuje jej dziennik i postanawia przedstawiać w nim swoje problemy. Ponadto koleżanka znajduje hasło do bloga Nikki i zaczyna udzielać w nim porad. Są to jednak wypowiedzi wychwalające urodę piszącej i manifestujące jej wyższość nad rozmówcami. Przerażona Nikki próbuje znaleźć dziennik, ale nie ma pojęcia, kto mógł go zabrać. Poza tym McKenzie chce jeszcze bardziej uprzykrzyć życie Nikki i zamierza skłócić dziewczynę z jej sympatią i przyjacielem jednocześnie, Brandonem. Na pomoc ruszają Chloe i Zoe, które robią wszystko, aby przyjaciółka poczuła się lepiej. Okazuje się, że codzienność McKenzie wcale nie jest taka super, jak wydawało się Nikki. Kłótnie z przyjaciółkami oraz młodszą siostrą, lekceważenie córki przez rodziców, a także niespełniona miłość są rzeczywistością McKenzie. Dziewczyna ma swój charakter i osobowość, większość osób postrzega ją jako rozpieszczoną i arogancką pannę.

Zachęcam do poznania również innych przygód tytułowej bohaterki, a także innych książek Rachel Renee Russel.

Okładka "Królowa dramatu"
autorka recenzji
autorka recenzji z książką

Hunter Erin, Wojownicy. Ucieczka w dzicz, tłum. K. Krawczyk, Wydawnictwo Nowa Baśń, Poznań 2022.

Pierwsza seria cyklu Wojownicy obejmuje sześć książek, a Ucieczka w dzicz jest pierwszym jej tomem.

Opowieść dedykuję  szczególnie czytelnikom lubiącym koty, gdyż to one, skupione w klany, są bohaterami powieści. W zamieszkanym przez siebie lesie sprawują władzę cztery ich grupy, wrogo do siebie nastawione: Klan Pioruna, Klan Cienia, Klan Rzeki i Klan Wiatru. Każda z tych wspólnot ma własne techniki łowieckie i techniki walki – dostosowane do specyfiki miejsca, w którym żyją. Życie rodzin toczy się spokojnie do chwili pojawienia się w lesie obcego przywódcy o niepohamowanej żądzy władzy. Złamana Gwiazda chce podbić terytoria i ogłosić dominację swojego klanu. Tymczasem Rdzawy, zwykły kot domowy, interesuje się zielonym terenem rozciągającym się wokół jego domostwa. Codziennie przysiada na płocie i obserwuje busz. W końcu podejmuje bardzo trudną dla niego decyzję i opuszcza swojego najlepszego przyjaciela, by uciec do lasu i zostać uczniem w Klanie Pioruna. Zbliża się wielka bitwa i tylko odwaga, lojalność oraz wiara w wojowniczych przodków obserwujących wszystko ze srebrnej skóry (nieba), da siłę leśnym kotom do walki o przetrwanie.

Zachęcam do poznania kolejnych przygód głównego bohatera. Pozdrawiam wszystkie osoby, które już przeczytały książkę i również polubiły Szarą Pręgę.

Rick Riordan, Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Złodziej Pioruna, tłum. A. Fulińska, Wydawnictwo Galeria Książki, Kraków 2016.

Polecam pierwszy tom serii  wszystkim wielbicielom mitologii greckiej.

Świat w nim przedstawiony należy do moich ulubionych, przeczytałem nie tylko pięć książek serii Percy Jackson, ale również pozostałe powieści Ricka Riordana o tematyce mitologicznej. Fascynuje mnie sposób, w jaki autor wprowadził postaci z mitów greckich do rzeczywistości XXI wieku.

Główny bohater, mieszkający w Nowym Yorku Perseusz Jackson, zostaje oskarżony o kradzież … pioruna, potężnej broni Zeusa. Percy, syn Posejdona i śmiertelniczki, musi się bronić, a także odnaleźć porwaną mamę. Ścigany przez Erynie, wyrusza w niebezpieczną podróż. Na swojej drodze spotyka zarówno wielu sojuszników, jak i wielu wrogów. Czy Percy’emu, wspieranemu przez przyjaciół, uda się sprowadzić mamę do świata żywych? Czy młody półbóg zdoła zapobiec wojnie olimpijczyków, odnajdując piorun?

Najbardziej imponowała mi umiejętność władania wodą przez bohatera. Wodny żywioł nie był dla niego zagrożeniem, woda przyspieszała gojenie jego ran, pod jej taflą potrafił oddychać – zawdzięczał to swojemu ojcu, władcy mórz, jezior i rzek. Moim ulubionym fragmentem wciąż jest pojedynek Percy’ego z Aresem, bogiem wojny. Aresa przekonano do odebrania Percy’emu pioruna, ale młody heros pokonał przeciwnika dzięki swojemu sprytowi i posiadanym zdolnościom.

Polecam tę książkę  zwykłym śmiertelnikom ze względu na ciekawą, pełną zwrotów akcję oraz interesujących bohaterów.

Hargrave Kiran Millwood, Sofia, Dziewczyna z kościanego domu, tłum. M. Jaszczurowska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022.

Tytułowa bohaterka ma dwanaście lat i mieszka w domu, którego nazwa nawiązuje do materiału rzeźbiarskiego wykorzystywanego przez mamę  do tworzenia różnych ozdób. Pewnego dnia rodzicielka znika, a Sofia z bratem zostają przeniesieni do sierocińca. Pragną z niego uciec, aby odnaleźć mamę, ossuarystkę. Realizują ten zamiar i przeżywają wiele ciekawych i niebezpiecznych przygód. Książka była również wzruszająca, Sofię i Ermina łączy z opiekunką niezwykle silna więź, rodzeństwo pokonuje trudności, by uratować mamę, poznać i zrozumieć jej tajemnice. Postanowiłam przeczytać inne utwory Kiran Millwood Hargrave, a tę powieść brytyjskiej pisarki polecam koleżance z klasy, Anicie, która lubi tajemnicze światy literackie.    

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *