jak to działa kosmos

Rudź Przemysław, Maćkowiak Maciej, Jak to działa? Kosmos, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2018.

23 lutego 2022 r.

Wszechświat (...) wygląda (...) trochę jak wata cukrowa, (...).

Zima wydaje się dobrą porą na czytanie książek o kosmosie, gdyż nocne niebo otula nas wtedy długo.  Spójrz na sklepienie niebieskie
w pogodną noc, pod ciemnym wiejskim lub górskim niebem, Przez teleskop lub lornetkę dojrzysz też system czterech najjaśniejszych satelitów Jowisza – (…), (…) zabierz ze sobą mapę nieba, aby (…) – zachęca astronom amator, tym razem zwracając się do najmłodszych miłośników astronomii, do tych, którym w przyglądaniu się niebu nocą będą towarzyszyć rodzice.

Drodzy Odkrywcy odnajdą w tej publikacji odpowiedzi na trzydzieści siedem pytań dotyczących ciał niebieskich, zjawisk zachodzących poza Ziemią, ewolucji układów gwiezdnych, kosmicznych eksplozji, czarnych dziur oraz faktów na temat powstania wszechświata, a po lekturze zadadzą zapewne kolejne. I warto będzie znów szukać odpowiedzi, gdyż taka jest natura wiedzy, o czym Przemysław Rudź przypomina podczas prezentowania książki na swoim blogu.

Przyczyna słonecznego blasku nie będzie trudna do zrozumienia, ponieważ czytelnik odwoła się do znanej sobie rzeczywistości: Słońce, (…), jest ogromnym piecem. Jedną z tajemnic gwiazd wyjaśni dzięki łyżeczce: (…), że mała łyżeczka ich materii ważyłaby kilka miliardów ton!, a bezmiar największych struktur wszechświata wyobrazi sobie za sprawą cukrowej waty: (…) z pozycji hipotetycznego obserwatora spoglądającego na Wszechświat z zewnątrz, wygląda on trochę jak wata cukrowa, (…).

Autor zanurza czytelników w bezkresie kosmicznego oceanu, w amatorskim teleskopie pokazuje rozrzucone po niebie diamenty, ocenia, które z obserwowanych zjawisk jest prawdziwym cudem przyrody, wskazuje na jedne z najpiękniejszych ciał niebieskich, słowem, wyraża swój zachwyt obserwatora nocnego nieba.

A kosmos, który odsłania przed najmłodszymi Odkrywcami ilustrator, ma barwy pastelowe. Połowa dwustronicowych rozdziałów wypełniona jest ich łagodnymi odcieniami, w tej kolorystyce utrzymane są też duże napisy – tytuły.  Narrację rozdzielają liczne rysunki przedstawiające na przykład mknący z pasażerami w różnym wieku Star Bus, wzdychającego za lepszym teleskopem Galileusza czy jeden z kraterów Merkurego. Nie zabrakło też postaci kosmitów, najczęściej wątpiących w istnienie ludzkiej cywilizacji. Zabawne ilustracje, jak nazwano w streszczeniu (na trzeciej stronie okładki) rysunki wykonane przez Macieja Maćkowiaka, obrazują często wieloznaczność określeń użytych  w tekście: droga, którą spacerują mieszkańcy, może być przecież Drogą Mleczną, a Pas Główny – zarówno pasem autostrady, jak i skupiskiem planetoid. Autor tych pastelowych szkiców wykonał również projekt layoutu (wzorca, stałego układu kompozycyjnego strony publikacji) i projekt okładki.

Nie dziwi wyróżnienie tej publikacji artykułem zamieszczonym w dwumiesięczniku Urania. Postępy Astronomii.  Całość (dosłownie!) współczesnej astronomii (…), (…) astronom niezawodowy, natomiast autor jak najbardziej profesjonalny – napisał w tekście Książka pod choinkę redaktor naczelny czasopisma, prof.  Maciej Mikołajewski, doceniając w ten sposób umiejętności autora . Wyraził także przekonanie, że popularyzująca astronomię elementarną książeczka rozbudzi ciekawość, nawet jeśli jej lektorami będą mama i tata.

Najlepszym sposobem poznawania tajemnic nauki przyrodniczej, jaką jest astronomia, okazuje się poszukiwanie odpowiedzi
na zadane pytania, dokonywanie obserwacji w terenie, przeprowadzanie doświadczeń.

A jak to działa oczami dorosłego czytelnika? Dla mnie bohaterem rozdziałów jest światło, o którym autor wspomina m.in. podczas omawiania zasady działania spektroskopu: (…), że światło po przejściu przez różne substancje niesie ze sobą ich ślad – jakby zapisany wzór, który jest ich indywidualną wizytówką. Do refleksji skłania informacja o jedynie względnym spokoju panującym w Układzie Słonecznym, zastanawia wzmianka na temat odległych kosmicznych katastrof.

Jak to działa? Kosmos jest zachętą do wspólnego z dzieckiem czytania i podjęcia wspólnych obserwacji. Wszechświat jest naprawdę ogromny, prawda?

fazy księżyca

kosmos

zaćmienie Słońca i Księżyca

książka

teleskopy kosmiczne

jak to działa